ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΣΧΕΣΕΙΣ

(Εξ αποστάσεως - Ασύγχρονη Τηλεκπαίδευση)

Απευθύνεται σε Δημοσίους Υπαλλήλους, Φοιτητές, Επιχειρηματίες, Στελέχη Διοίκησης, Ιδιωτικούς Υπαλλήλους, Στελέχη των Σωμάτων Ασφαλείας, Στρατιωτικούς, Εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων, Στελέχη της Αυτοδιοίκησης, Πολιτικούς, Μέλη μη κυβερνητικών οργανώσεων (ΜΚΟ), Δημοσιογράφους, γενικά σε κάθε πολίτη, ανεξαρτήτως επαγγελματικού τομέα δράσης, που ενδιαφέρεται να έχει την ευρύτερη εικόνα του γίγνεσθαι, να αποκτήσει γνώσεις για την επαγγελματική του δραστηριότητα να προετοιμαστεί για διαγωνισμούς, εξετάσεις φορέων, μεταπτυχιακά ή να επαναπροσανατολισθεί επαγγελματικά.

Σκοπός του προγράμματος είναι:

• Να προσφέρει στους εκπαιδευόμενους μία σαφή εικόνα του διεθνούς γίγνεσθαι και της επιστήμης των Διεθνών Σχέσεων, καθώς και ικανότητες, χρήσιμες για κάθε τομέα επαγγελματικής δραστηριότητας.
  • Να δημιουργήσει βάσεις ώστε οι εκπαιδευόμενοι να μπορέσουν στη συνέχεια:
    • να εμβαθύνουν σε τομείς του ενδιαφέροντός τους.
    • να αντιμετωπίσουν γραπτές δοκιμασίες (π.χ., εισαγωγικές εξετάσεις, κατατακτήριες, κλπ.)
    • ή να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις του επαγγέλματός τους.
    • να συνεχίσουν σπουδές σε σχετικά με τις Διεθνείς Σχέσεις, σε προγράμματα, προπτυχιακά ή μεταπτυχιακά

Έναρξη:      9/9/2019  12/12/2018    26/11/2018

Υλοποίηση:  Εξ αποστάσεως - Σύγχρονη Τηλεκπαίδευση

• Ηλίας Κουσκουβέλης, Καθηγητής Τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών Πανεπιστημίου Μακεδονίας, τ. Πρύτανης Παν. Μακεδονίας