ΘΕΡΙΝΟ ΣΧΟΛΕΙΟ
RISK MANAGEMENT FOR BUSINESS PROFESSIONALS
(Risk Management Certification)

Θεσσαλονίκη, 10-13 Ιουλίου 2017

Το Θερινό Σχολείο απευθύνεται σε ελεύθερους επαγγελματίες και στελέχη επιχειρήσεων, που ασχολούνται τόσο με την διαχείριση έργων όσο και με λοιπά αντικείμενα τα οποία ενέχουν την έννοια του κινδύνου - ρίσκου (φυσικού, οικονομικού, παραγωγής, τεχνικού κ.α.). Επιπλέον, καλύπτει και τις απαιτήσεις που έχουν τεθεί από τον PMI® για την εξασφάλιση του δικαιώματος απόκτησης της πιστοποίησης Risk Management Professional του PMI® (PMI®-RMP®).

Προϋποθέσεις εξετάσεων

Με τη λήξη του προγράμματος οι συμμετέχοντες θα είναι σε θέση:

• Να λάβουν επιτυχώς μέρος και στις εξετάσεις για την απόκτηση της πιστοποίησης Risk Management Professional του PMI® (PMI®-RMP®).
  • Να παρουσιάσουν τις φάσεις και τις γνωστικές περιοχές των διεργασιών που μπορεί να εφαρμόσει ένας οργανισμός για την Διαχείριση Ρίσκων κατά PMI®.
  • Να παρουσιάσουν τις τεχνικές και τα εργαλεία που μπορούν να χρησιμοποιηθούν κατά τις παραπάνω φάσεις.
  • Να αποδείξουν τις ικανότητές τους στο σχεδιασμό, ανάλυση, αντιμετώπιση και έλεγχο ρίσκων σε έργα που απαιτούνται για την απόκτηση της πιστοποίησης Risk Management Professional του PMI® (PMI®-RMP®).
  • Οι συμμετέχοντες που είναι πιστοποιημένοι PMP λαμβάνουν 20 PDUs!

Θεματικές ενότητες

Το πρόγραμμα θα καλύψει τις παρακάτω θεματικές ενότητες

• About Risk Management – How to create a "Risk Management Plan" & Workshop
  • Identify Risks Process & Workshop