ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΤΟΜΙΚΗ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ:
ΕΚΜΑΘΗΣΗ ΠΝΕΥΣΤΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ
(Community and One-To-One Wind Instrument training)

(Δια ζώσης Εκπαίδευση)

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε μουσικούς ανεξαρτήτου ηλικίας ή τεχνικού επιπέδου (προβλέπονται δύο κατηγορίες προσφερόμενης εκπαίδευσης: αρχάριοι/ κατώτερου επιπέδου και προχωρημένοι/ απόφοιτοι/ επαγγελματίες) οι οποίοι ενδιαφέρονται να προάγουν την τεχνική τους σε κάποιο από τα παρακάτω πνευστά όργανα:

• φλάουτο
  • όμποε
  • κλαρινέτο
  • φαγκότο
  • κόρνο
  • τρομπέτα
  • τρομπόνι
  • τούμπα, και
  • σαξόφωνο

Πιο συγκεκριμένα το πρόγραμμα απευθύνεται:

• Σε νέους μουσικούς (μαθητές Γυμνασίου-Λυκείου) που επιθυμούν είτε να ξεκινήσουν σπουδές σε πνευστό όργανο ή να διευρύνουν τις τεχνικές τους δεξιότητες και / ή το ρεπερτόριό τους,
  • Σε μουσικούς μεγαλύτερων ηλικιών, οι οποίοι δεν κατέχουν τους απαραίτητους τίτλους σπουδών ή δεν έχουν το χρόνο ή την οικονομική άνεση ώστε να παρακολουθήσουν τα προγράμματα σπουδών 1ου, 2ου και 3ου κύκλου που προσφέρονται από το Τμήμα, ή δεν ενδιαφέρονται να παρακολουθήσουν ένα πλήρες πρόγραμμα σπουδών ωδειακού προσανατολισμού.
  • Σε μουσικούς κάθε ηλικίας (ανήλικους, ενήλικους σπουδαστές, επαγγελματίες) που επιθυμούν ταχύρρυθμη προετοιμασία στις ειδικεύσεις των πνευστών οργάνων για να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις ενός διαγωνισμού, ακρόασης (audition) για πρόσληψη στον δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα ή για εισαγωγή σε κύκλο μουσικών σπουδών εκπαιδευτικών ιδρυμάτων μουσικής της ημεδαπής και / ή της αλλοδαπής.

* Σημείωση: Η προσφορά και η οργάνωση των μαθημάτων γίνεται κατόπιν συνεννοήσεως του εκπαιδευόμενου (ή του κηδεμόνα του σε περίπτωση που ο εκπαιδευόμενος είναι ανήλικος) και του διδάσκοντα καθηγητή, με τη σύμφωνη γνώμη του επιστημονικά υπεύθυνου του προγράμματος.

Σκοπός του προγράμματος είναι:

• Η υψηλού επιπέδου καλλιτεχνική κατάρτιση και προετοιμασία νέων μουσικών πνευστών οργάνων προκειμένου να ανταποκριθούν σε ποικίλες προκλήσεις, στο πλαίσιο ενός πανεπιστημιακού περιβάλλοντος, από υψηλού επιπέδου μουσικούς εκτελεστές με μακρόχρονη εκπαιδευτική εμπειρία.
  • Η διασύνδεση του ΤΜΕΤ με την κοινωνία και την αγορά εργασίας και ειδικότερα με νέους μουσικούς οι οποίοι επιθυμούν να βελτιώσουν και να διευρύνουν τις καλλιτεχνικές τους δεξιότητες.
  • Η προαγωγή των καλλιτεχνικών και εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων του Τμήματος στην κοινωνία και σε πληθυσμιακές ομάδες που δεν απαιτείται να σχετίζονται άμεσα με τις σπουδές 1ου, 2ου και 3ου κύκλου που προσφέρονται από το Τμήμα, τόσο ηλικιακά όσο και από άποψη προϋποθέσεων τίτλων σπουδών.

Διάρκεια:     4 έως 12 ώρες

Κόστος* :   140 Ευρώ (για κάθε κύκλο τεσσάρων (4) συνεδριών) + 13 Ευρώ ανά συνεδρία για συνοδεία πιάνου (προαιρετικά)

* Ο εκπαιδευόμενος (ή ο κηδεμόνας του σε περίπτωση ανηλίκου) προκαταβάλλει στα προγράμματα Εξειδίκευσης το συνολικό ποσό διδάκτρων που αντιστοιχεί σε κύκλο τεσσάρων (4) συνεδριών, ήτοι 140 € εφάπαξ καταβολή.
** Κατόπιν συνεννόησης υπάρχει η δυνατότητα συνοδείας πιάνου κατά τις συνεδρίες με πρόσθετη οικονομική επιβάρυνση.

Έναρξη:     17/10/2016  Υλοποίηση καθ όλη τη διάρκεια του ακαδημαϊκού έτους

Υλοποίηση: Δια ζώσης Εκπαίδευση

Επιστημονικά Υπεύθυνος / Πληροφορίες :

• Χασιώτης Κωνσταντίνος, Αναπλ. Καθηγητής, Τμ. Μουσικής Επιστήμης και Τέχνης, Πανεπιστήμιο Μακεδονίας (email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. )